Szukaj Pokaż menu

Jak wygląda życie wśród dopalaczy i ćpunów II

80 010  
193   76  
Niektórzy prosili o więcej JWŻWDiĆ, niestety historie się prawie skończyły, a czy dam radę sprostać wymaganiom - nie wiem, jednak się postaram.


Mistrzowie internetu LXXVIII - To nie do wiary, że kobiety muszą to urodzić

123 065  
393   83  
W dzisiejszym odcinku m.in. legenda o gumce do mazania; łańcuszek, który masz wysłać do 34 osób; przedszkole, do którego nie mają wstępu inwalidzi; normalny mecz w Brazylii, jak zostawiać napiwek, kiedy kelner cię wkurza oraz jak jeden facet szturmował Gubałówkę.

#1.

7 ciekawostek o orkiestrach, tych bardziej poważnych i tych mniej

36 374  
156   48  
Orkiestry kojarzą się głównie z dziesiątkami smutnych, elegancko ubranych panów odgrywających „przeboje” sprzed kilkuset lat. Nie do końca to prawda - orkiestry zmieniają wizerunek i coraz chętniej występują np. z zespołami rockowymi.

#1.

Jeszcze nigdy żadna orkiestra symfoniczna nie zarobiła sama na siebie - a wszytko przez olbrzymie koszty własne. Już samo wynagrodzenie czterdziestu czy nawet stu profesjonalnych muzyków to ogromny wydatek, który trudno zbilansować przychodami z biletów. Tylko dzięki darowiznom od sponsorów tradycyjne orkiestry są w stanie związać koniec z końcem.

#2.



W większości orkiestr dominują muzycy płci męskiej, co oczywiście nie wygląda dobrze (ze względów równościowo-poprawnościowych, ale estetycznych - jak by nie patrzeć - też). By ograniczyć preferowanie mężczyzn, coraz więcej orkiestr prowadzi przesłuchania w ciemno - muzyk ubiegający się o angaż występuje odgrodzony od oceniających kotarą, dzięki czemu ci mogą się w pełni skupić na jakości wykonania, a nie na innych względach.

#3.



Orkiestry coraz częściej stają się niezbyt poważne. W Polsce mamy „Filharmonię Dowcipu” Waldemara Malickiego, a Austriacy np. mają... Orkiestrę Warzywną. Założona w 1998 roku grupa wykorzystuje podczas swoich występów instrumenty wykonane jedynie z warzyw - a po zakończeniu przedstawienia ze wszystkich instrumentów gotuje się smakowitą zupę. Taki „performance”.

#4.



Najbardziej specyficzne miejsce, w jakim występowała orkiestra? Zapewne byłby to niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Mający wyjątkowo skrzywione poczucie humoru SS-mani zmuszali muzyków (głównie pojmanych) do grania koncertów dla więźniów skazanych na śmierć w komorach gazowych. Wielu muzyków orkiestry, nie mogąc znieść makabrycznego widowiska, popełniło samobójstwo.

#5.



Premiera IX symfonii Beethovena miała miejsce w Wiedniu 7 maja 1824 roku. Kończywszy dzieło, kompozytor był już niemal całkowicie głuchy. Mimo to nie odmówił sobie wystąpienia przed publicznością, co nie mogło skończyć się dobrze. Kiedy orkiestra dobrnęła do końca a widzowie nagradzali muzyków brawami, dyrygujący Beethoven miał przed sobą jeszcze pięć taktów. Musiano siłą odwrócić go w kierunku sali, by przyjął gratulacje od widowni.

#6.



Wbrew temu, co złośliwie pokazują niektóre filmy czy seriale, żadna orkiestra nie zatrudnia muzyka, którego jedynym zadaniem byłoby „granie” na trójkącie. Byłaby to zapewne wymarzona praca gdyby tylko nie fakt, że osoba odpowiedzialna za trójkąt musi też umieć grać na ponad 30 innych, znacznie bardziej skomplikowanych instrumentach perkusyjnych. Czar prysł.

#7.



Wydaje się, że wstępując do orkiestry, czy nawet w ogóle wybierając muzykę klasyczną, muzyk rezygnuje z góry ze światowej sławy, pieniędzy itp.? Niekoniecznie! Najwięcej nagród Grammy w historii - 31 nagród i 74 nominacje - zdobył Georg Solti. Zmarły w 1997 roku Solti był węgierskim dyrygentem, przez wiele lat prowadzącym Chicago Symphony Orchestra. Był też dyrektorem wielu innych oper w Europie - m.in. w Monachium, Frankfurcie czy Londynie.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
156
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie internetu LXXVIII - To nie do wiary, że kobiety muszą to urodzić
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Wyższa szkoła jazdy, czyli jak bezpiecznie kierować pojazdem
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą