Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najlepszy prezent ślubny

57 136  
156   2  
Kliknij i zobacz więcej!Kuanysz pisze: Jednym z prezentów ślubnych dla mojego przyjaciela był wałek z tym oto dołączonym opisem:

Wałek Zaczepno-Obronny Dwuręczny
Poch. Polska, wiek XVIII

Informacje ogólne

Historia wałka sięga średniowiecza, kiedy to po raz pierwszy kronikarze wspominają o tym niebezpiecznym narzędziu; do Polski trafił w XIII w. wraz z przybyciem Krzyżaków. Już wtedy, jak wspomina Jakub z Myślenic w swych kronikach „Acta Poloniae”, stał się nieodłącznym elementem wyposażenia sal tortur pomorskich zamków, o czym przekonywała się na codzień ludność mazurska, mazowiecka oraz Jurand ze Spychowa.
Konstrukcja wałka przechodziła ewolucję – od niegroźnego na pozór narzędzia do formy wałka dwuręcznego, niniejszym prezentowanego. Opisy obrażeń zadawanych za pomocą wałka nie mogą być tutaj przytoczone z uwagi na stopień okrucieństwa. Wystarczy wspomnieć, iż stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi Świętej Inkwizycji.

Nie stwierdzono jednoznacznie, kiedy wałek trafił pod strzechy, jednak okoliczności każą przypuszczać, iż stało się to w okresie rozwoju browarnictwa w Polsce. Nadmierne spożycie piwa przez męską część społeczeństwa doprowadzało niejednokrotnie do sytuacji zwanych potocznie „przemocą domową”, gdzie właśnie wałek dzierżony przez białogłowę był aktem wykonawczym oraz często jedynym i ostatecznym argumentem przemawiającym za odstawieniem kufelka. Nic więc dziwnego, iż maltretowana płeć „silna” uciekała się do zajęć wymagających rozłąki z domami rodzinnymi i królującymi w nich matronami uzbrojonymi w straszliwe wałki. Nie sposób więc ocenić, jak dalece strach przed wałkiem wpłynął na takie dokonania jak zwycięstwo pod Grunwaldem, zdobycie Moskwy, pogrom Szwedów pod Kircholmem, czy słynna Wiktoria Wiedeńska. We wszystkich tych przypadkach strach przed powrotem do domu sprawiał, iż rycerstwo dokonywało nadludzkich dokonań, aby zdobyć łupy mogące odwrócić uwagę pań serca od problemu piwa.

W XIX w., zgodnie z ukazami carskimi dotyczącymi ograniczenia produkcji broni w Królestwie Polskim niemal całkowicie wstrzymano produkcję wałka, który od tego momentu tracił swą rolę narzędzia ucisku ludu pijącego. O zaniku tradycji pressingu wywieranego przez kobiety za pomocą wałka i braku z tym związanej motywacji do walki świadczą dobitnie przegrane powstania narodowe.

Wiek XX przyniósł Polsce najpierw wzrost roli wałka w gospodarstwie domowym wraz z rozpowszechnianiem się idei socjalistycznej, czego rezultatem były ciągłe boje toczone przez mężczyzn w latach 1918-1920 w myśl zasady "byle dalej od domu". Dzięki temu powstało niepodległe państwo polskie z rozległym terytorium "byle dalej od domu".

W okresie międzywojennym wałek został jednakże zakazany przez Ligę Narodów, a następnie, w latach 50. – przez ONZ. Obecnie wałek nie spełnia już swej pierwotnej roli i służy jedynie do zagniatania ciasta, jednakże jego legenda jako surowego środka przymusu wciąż tkwi w świadomości społecznej.

Sposób użycia

  1. Założyć fartuch ochronny
  2. Odczekać do momentu przybycia Jasia Wędrowniczka
  3. Trzymać oburącz za jeden z uchwytów.
  4. Wykonywać regularne zamaszyste ruchy a la „rąbiemy drzewo”
  5. Ogłuchnąć na dźwięki uboczne typu „kochanie, no co ty”, „ałłła” i „o Boże”
  6. Po użyciu usunąć odciski palców
Można także stosować do celów kulinarnych.

Oglądany: 57136x | Komentarzy: 2 | Okejek: 156 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało