AMERYKANIE NA FRONCIE

Do „Timesa” donoszą z Waszyngtonu: Ameryka pojmuje teraz w zupełności, co znaczy wojna. Z gorączkowym pośpiechem czynione są wszelkiego rodzaju usiłowania, aby możliwie jak najprędzej siły amerykańskie na froncie francuskim uczynić namacalną rzeczywistością. Osoby należące do kół urzędowych stwierdzają, że Wilson życzy sobie osobiście kierować odnośnemi pracami, aby w możliwie najkrótszym czasie przewieźć do Europy wielkie posiłki amerykańskie. Wielką przykłada się wagę do zamianowania jednego wspólnego wodza naczelnego nad wszystkiemi siłami zbrojnemi koalicyi i rząd amerykański jest bardzo zadowolony z tego, że generał Pershing wyraził generałowi Fochowi chęć służenia pod jego kierownictwem.

Prasa londyńska jest bardzo zadowolona z powodu zgody rządu Stanów Zjednoczonych na to, aby oddziały amerykańskie, już znajdujące się we Francyi, stanowiły części składowe formacyi wojskowych koalicyjnych dopóty, dopóki nie nadejdzie dostateczna ilość amerykańskich sił zbrojnych, odpowiednia dla tworzenia samodzielnych korpusów amerykańskich. Szczególnie „Times” i „Daily Mail” gorąco chwalą taką decyzyę rządu amerykańskiego, spodziewając się na skutek tego natychmiastowego i bardzo istotnego uzupełnienia materyału ludzkiego armii koalicyjnej." Jakkolwiek ton prasy dźwięczy dość optymistycznie, to jednakże dzienniki nie czynią tajemnicy ze swego przypuszczenia, że bodaj już w dniach najbliższych należy oczekiwać wznowienia ofenzywy niemieckiej. Wyrażany jest domysł, że przerwa w wielkich operacyach tłómaczy się wyłącznie tem tylko, że niemieckie kierownictwo armii przed wznowieniem ofenzywy przesunąć musi na front swą ciężką artyleryę.

STRATY ANGIELSKIE

Do „Lokalanzeigera” donoszą z nad granicy szwajcarskiej: Według wiadomości z Londynu angielskie wykazy strat za czas od 20. do 28. marca zawierają 66 570 nazwisk.

SŁUŻBA WOJSKOWA W ANGLII

Podług doniesienia „Nieuwe Rotterdamsche Courant” z Londynu „Times” pisze, że wkrótce ma nastąpić podniesienie wieku wojskowego do 50 lat. Główną korzyść, jaką rząd stąd wyciągnie, będzie możliwość ostrzejszego wystąpienia przeciwko zwalnianiu od wojskowości ludzi młodych.

Dziennik Śląski, 7-04-1918

100lattemu.pl