Szukaj Pokaż menu

Poślubić księcia - to brzmi pięknie. Niestety, jest sporo rzeczy, które trzeba poświęcić, by zrealizować marzenie

65 044  
214   62  
19 maja 2018 roku piękna, aczkolwiek mało znana aktorka, Meghan Markle poślubiła księcia Henryka i stała się Jej Królewską Wysokością księżną Sussexu, hrabiną Dumbarton, baronessą Kilkeel. Brzmi jak historia o Kopciuszku, który poślubił księcia, ale nie wszystko jest aż tak piękne i zamążpójście kosztowało Meghan sporo wyrzeczeń.

#1. Odrzucenie swojej wiary

Kliknij i zobacz więcej!

Zdjęcia z planów filmowych Marvela

45 554  
187   15  
Dopiero takie zdjęcia pozwalają zorientować się ile efektów komputerowych użyto w filmach, ale jednocześnie... w jakim zakresie skorzystano z charakteryzacji aktorów. Dużo? Mało? Trudno powiedzieć...

#1.

8 ciekawostek na temat ludzkich emocji

50 607  
97   7  
Emocje to nieodłączna część człowieka. Co nie znaczy bynajmniej, że łatwo je zrozumieć…

#1.

Według nauki każda emocja składa się z trzech elementów. Pierwszym są zmiany fizjologiczne, na przykład przyspieszone bicie serca. Drugim - „odpowiedź behawioralna”, czyli np. chęć odseparowania się od czynnika wywołującego daną emocję. I wreszcie trzeci element stanowi subiektywne odczucie, takie jak radość, smutek czy złość.

#2.



Neurobiologia wskazuje również na różnicę pomiędzy emocjami a odczuciami. Emocja to - zgodnie z tą klasyfikacją - automatyczna reakcja mózgu na określony bodziec. Odczucie natomiast stanowi świadomy wyraz powyższej reakcji.

#3.



Większość badaczy zgadza się co do tego, że podstawowe emocje są u człowieka wrodzone, nie wyuczone. Wskazują przy tym np. na zdolność osób niewidomych do wyrażania określonych emocji za pomocą wyrazów twarzy - rzeczy, której z oczywistych względów nie mogli nabyć poprzez obserwację.

#4.



Dlaczego w horrorach ludzie - zamiast wiać gdzie pieprz rośnie - koniecznie muszą przyjrzeć się temu, jakie licho sieje spustoszenie w mieście? Głupawy scenariusz to tylko jedna z przyczyn. Inną, bardziej uzasadnioną, może być to, czym faktycznie jest strach. Naukowcy stwierdzili, że emocją najbliższą strachowi jest ciekawość. Według niektórych nawet sam strach to w rzeczywistości wypadkowa dwóch sił - chęci ucieczki i chęci doświadczenia.

#5.



Amerykański psycholog Robert Plutchik wyróżnił osiem podstawowych emocji, które mają całe mnóstwo wariantów, a do tego łączą się ze sobą, tworząc niezliczone kombinacje. Owe osiem emocji podstawowych to radość, zaufanie, strach, zaskoczenie, smutek, wstręt, gniew, przeczuwanie. Kombinacja dwóch określana jest mianem diady.

#6.



Czy udawane emocje mogą przerodzić się w prawdziwe? Okazuje się, że tak. Wymuszony uśmiech, choć w niektórych sytuacjach z pewnością trudny do osiągnięcia, przekłada się na poczucie radości. Jeden warunek - trzeba szczerzyć się przynajmniej przez pół minuty, by móc zaobserwować rezultaty.

#7.



Udawanie poszczególnych emocji jednym ludziom przychodzi z większą, a innym z mniejszą łatwością. Generalnie jednak znacznie łatwiej symulować emocje pozytywne niż negatywne. Strach, smutek czy gniew wiążą się z szeregiem fizycznych objawów, których nie da się ot tak wymusić na żądanie.

#8.



Emocje są w stanie przetrwać znacznie dłużej niż wspomnienia - dowiodły między innymi badania przeprowadzone wśród osób cierpiących na chorobę Alzheimera czy amnezję. Ci, którzy nie pamiętają już kim są, bardzo często kojarzą emocje, których doświadczali w przeszłości. Podobnie jest u zdrowych ludzi - w pamięci rozmazują się detale wydarzenia, ale emocje z nimi związane zostają na dłużej.

Źródła: 1, 2, 3
97
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zdjęcia z planów filmowych Marvela
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Smutne fakty z życia zwierząt

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą