Szukaj Pokaż menu

Czasami życie jest po prostu wredne XXV - owady dają w kość

60 638  
278   25  
W tym odcinku między innymi problemy z jedzeniem, kierowcy, którzy nie potrafią prowadzić oraz bolesne przygody zwierzaków.

#1. Tak wygląda upał w Australii

François-Pierre Picaud - oryginalny hrabia Monte Christo, którego zemsta była o wiele mniej wyrafinowana, ale jakże skuteczna

36 561  
271   11  
Od napisania słynnej powieści Aleksandra Dumasa minęło już prawie 200 lat, a historia krzywdy i zemsty nadal zapiera dech w piersiach czytelników. Dziesiątki adaptacji, w tym animowanych, literackie przeróbki i sequele. Wielki powieściopisarz, jak wiadomo, pisał książki na bazie rzeczywistych wydarzeń, choć czasem odbiegał od nich dość daleko. Prawdziwy hrabia Monte Christo nie był bowiem tak romantyczny jak ten książkowy.

Kliknij i zobacz więcej!

7 nietypowych ciekawostek na temat Stambułu

44 502  
185   22  
Największe miasto Turcji jest jedyną metropolią położoną na dwóch kontynentach jednocześnie. Mimo że mieszka w nim niemal 15 milionów osób – najwięcej w kraju – Stambuł nie jest stolicą.

#1. "To miasto"

Konstantynopol stał się Stambułem wskutek upowszechnienia się wyrażenia „eis ten polin” znaczącego „do [tego] miasta”. Grecki język przemnożony przez turecką wymowę poskutkował nazwą, którą znamy obecnie. Oficjalnie nazwa Stambuł została ustanowiona w 1930 roku. W języku tureckim brzmi ona İstanbul (z kropką nad dużym „i”, ponieważ I oraz ı to w tamtejszym alfabecie – odpowiednio – duża i mała litera wymawiana jak polskie „y”).

#2. Kawa zakazana



Kawa po turecku to obecnie jeden z symboli kraju, jednak nie zawsze tak było. Zdecydowanym przeciwnikiem pijania kawy był sułtan Murad IV, rządzący w XVII wieku. Pozamykał liczne w Stambule kawiarnie, a nawet przechadzał się ulicami miasta, przebrany za zwykłego mieszkańca, tropiąc ze swoimi sługami osoby pijące kawę. Przyłapanych na gorącym uczynku pozbawiał głowy.

#3. Kanał Stambuł II



W Turcji cały czas rozważa się możliwość budowy długiego na 45 km i szerokiego na 150 metrów kanału, który połączyłby Morze Czarne z Morzem Marmara, równolegle do cieśniny Bosfor, ale nieco dalej na zachód. To kolejny – obok m.in. budowy ogromnego lotniska – z wielkich projektów zapowiadanych przez Erdogana. I choć lotnisko jest już na ukończeniu, to budowa kanału – oprotestowana wielokrotnie m.in. przez naukowców czy ekologów – konsekwentnie się opóźnia.

#4. Automaty z karmą



Człowiek częstokroć okazuje się mieć więcej sympatii do zwierząt niż do innych ludzi. W Stambule postanowiono zrobić z tego niezły użytek. Na ulicach miasta wystawiono automaty wydające bezpańskim zwierzętom wodę oraz karmę. Aby z nich skorzystać, nie wrzuca się monet. W odpowiednim otworze umieścić należy plastikowe butelki. Zwierzęta szczęśliwe, a i środowisko korzysta.

#5. Ponad 3 tys. meczetów



Stambuł można z powodzeniem nazwać miastem meczetów. Gdyby chcieć zwiedzić je wszystkie, mogłoby zabraknąć roku – trzeba by bowiem odwiedzać niemal dziesięć różnych dziennie. Łącznie w Stambule znajduje się już ok. 3250 meczetów. W żadnym innym mieście nie ma ich aż tyle. W całej Turcji jest ok. 83 tys. muzułmańskich świątyń, a ich liczba stale rośnie.

#6. Śnieg w Stambule



Palmy pokryte śniegiem to nieczęsty widok – choć coraz więcej jest i w Polsce entuzjastów hartowania egzotycznych roślin w nienaturalnie zimnym dla nich klimacie. Niemniej jednak w kojarzonym głównie z upałami Stambule śnieg nie jest wcale tak niezwykłym zjawiskiem. Pada w zasadzie co roku. Krótko i niezbyt intensywnie, ale w miarę regularnie. Większe opady śniegu zdarzają się co 7–8 lat.

#7. Metro Stambuł



W Stambule znajduje się trzecie najstarsze metro na świecie. Wcześniej uruchomiono kolejki tylko w Londynie oraz w Nowym Jorku. Uczciwie przyznać jednak trzeba, że przez bardzo długi czas tureckie metro nie rozpieszczało swoich pasażerów zasięgiem – jedyna dostępna linia miała zaledwie 574 metry długości. Pierwszą poważną rozbudowę sieci ukończono dopiero w 2000 roku.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
185
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu François-Pierre Picaud - oryginalny hrabia Monte Christo, którego zemsta była o wiele mniej wyrafinowana, ale jakże skuteczna
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Gdyby wierzyć poniższym odkryciom, historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej
Przejdź do artykułu Seryjni mordercy zatrzymani w ostatnich latach
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Genialne pomysły, żeby uprzyjemnić pobyt w szkole lub na uczelni
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Oszczędne w słowach, genialne reklamy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą