Szukaj Pokaż menu

Najbrzydsza kobieta świata, która uczyniła atut ze swej brzydoty

85 702  
246   33  
Z pewnością wielu z was widziało zdjęcie po prawej w Internecie, ale zdjęcie po lewej nie jest już tak dobrze znane, chociaż przedstawia tę samą osobę. Mary Ann Bevan z Wielkiej Brytanii w swoim czasie została „nagrodzona” mianem najbrzydszej kobiety na świecie. Zanim jednak miała szansę „zawalczyć” o ten wątpliwy tytuł, Mary Ann była najzwyklejszą dziewczyną.

Kliknij i zobacz więcej!

Ten wizjoner Jules Verne - wynalazki, które przewidział w swoich książkach

49 682  
311   33  
Zajmiemy się tylko pięcioma opowiadaniami spośród wielu, jakie napisał ten autor. Ale za to w tych opowiadaniach przewidywania Verne sprawdziły się dość dokładnie.

#1. Elektryczny okręt podwodny opisany w książce "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi"

7 zaskakujących konsekwencji stosowania czasu letniego

53 746  
123   49  
Na temat zmiany czasu na letni bądź zimowy każdego roku wybuchają nowe dyskusje. I każdy kolejny rok okrzykiwany bywa „tym ostatnim ze zmianą czasu”. Ponieważ póki co nie zmienia się nic, warto przyjrzeć się różnym „efektom ubocznym”, jakie niesie ze sobą czas letni.

#1. Wydatki

Większość stanów USA posługuje się czasem letnim (tzw. DST), jednak są wyjątki, np. Arizona. Pozwoliło to naukowcom na porównanie dwóch mocno do siebie zbliżonych miast – Los Angeles i Phoenix. W tym pierwszym, gdzie praktykuje się zmiany czasu, zauważono około 1–procentowy wzrost wydatków w początkowym okresie obowiązywania czasu letniego oraz niemal 4–procentowy spadek wydatków zaraz po jego zakończeniu w porównaniu do drugiego z miast.

#2. Zawały



Wielokrotnie badania wykazały powiązanie między przechodzeniem na czas letni lub zimowy z ryzykiem zawału serca. W jednym z badań różnica okazała się naprawdę wysoka – pierwszy poniedziałek po zakończeniu czasu letniego wiązał się z ryzykiem zawału zwiększonym aż o 24%! Z kolei następujący po nim wtorek był już wyjątkowo bezpieczny – z ryzykiem niższym o 21%. Wygląda więc na to, że kto miał wyciągnąć nogi, ten zrobił to już w poniedziałek – sam zresztą jako pierwszy dzień roboczego tygodnia obciążony wieloma niemiłymi okolicznościami.

#3. Wypadki samochodowe



Czy czas letni i czas zimowy wpływają w jakikolwiek sposób na liczbę wypadków samochodowych? Okazuje się, że i owszem, wpływają – z drobnym zastrzeżeniem, że naukowcy nie są zgodni jak. Różne badania z różnych stron świata dają sprzeczne wyniki. W Stanach Zjednoczonych czy Nowej Zelandii w pierwszych dniach po zmianie czasu liczba wypadków drogowych zdaje się rosnąć, podczas gdy np. w Szwecji jest taka sama lub nawet nieco mniejsza. Ogólnie rzecz biorąc stosunek badań wykazujących zalety DST nad jego wadami w aspekcie ruchu drogowego wynosi 10:6.

#4. Wyroki sądowe



Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu. Innymi (choć wciąż cenzuralnymi) słowy – krócej śpimy. Co to oznacza? Przechlapany poniedziałek, podczas którego każdy, kto może, odreagowuje weekendowe niedospanie. Okazuje się, że w bardzo wymierny sposób – zauważono, że wydawane w pierwszy poniedziałek po zmianie czasu na letni wyroki sądowe są o 5% wyższe niż kary wymierzane w inne dni roku. Czy zmiana czasu na zimowy wywołuje proporcjonalne odchylenie w przeciwnym kierunku? Nie.

#5. Zadowolenie z życia



Mimo że cała zmiana czasu polega o przesunięciu wskazówek zaledwie o jedną godzinę, i to w weekendową noc, jej skutki okazują się bez mała traumatyczne. Badania przeprowadzone w Niemczech i Wielkiej Brytanii wykazały, że zmiana czasu znacząco pogarsza zadowolenie z życia. Mało tego, postanowiono owo pogorszenie wycenić. Statystycznie koszt zmiany czasu wynosi 213 euro, a w przypadku osób pracujących na pełen etat – nawet 332 euro. Pogorszenie humorów obserwuje również Facebook, notując w pierwszym tygodniu zmiany aż 86–procentowy wzrost statusów deklarujących zmęczenie życiem.

#6. Produktywność



Z ilu procent faktycznego czasu pracy składa się czas pracy? Produktywność pracowników różni się w zależności od wielu czynników – nawet ich narodowości. Zmienia się też zależnie od pory roku, co postanowili wykazać analitycy Google. Z ich badań wynika, że w pierwszym tygodniu po zmianie czasu na letni w typowych godzinach roboczych o kilka procent większy ruch notowały strony Facebooka, YouTube’a czy ESPN.

#7. Zużycie prądu



Jednym z głównych argumentów przemawiających za zmianą czasu z zimowego na letni i z powrotem jest oszczędność prądu – większe wykorzystanie światła dziennego (od którego zresztą wzięła się angielska nazwa DST – Daylight Saving Time) ma przynajmniej teoretycznie skutkować mniejszym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Czy tak jest w rzeczywistości? I znów wyniki badań są mocno podzielone, bo oszczędności, jakie zaobserwowano, sięgają 0,5–1%. Co więcej, na przykładzie stanu Indiana stwierdzono z kolei, że... ogólne rachunki za prąd (dot. budynków mieszkalnych) przy zmianie czasu rosną. Jak jest w rzeczywistości? „To zależy...”.
PS Zmiana czasu na letni 2019 – 30/31 marca (zegarki o godzinę do przodu).

Źródła: 1, 2, 3, 4
123
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ten wizjoner Jules Verne - wynalazki, które przewidział w swoich książkach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu LV
Przejdź do artykułu Gdyby wierzyć poniższym odkryciom, historia świata wyglądałaby zupełnie inaczej
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Genialne pomysły, żeby uprzyjemnić pobyt w szkole lub na uczelni
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Perełki znalezione w sklepach z używanymi przedmiotami V - Stan Lee wymierzający policzek Batmanowi
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą